MicroTec Loop Dedektör (Manyetik Araç Dedektörü)

 
Loop dedektörler giriş ve çıkış sistemlerinde hem yüksek hassasiyet hem de hız sağlar. Otomatik kapılar da dışarı çıkışları kolaylaştırmak için kapıya yaklaşıldığında kapının açılması sağlanabildiği gibi istenilen alana araçlar girdiğinde algılama sistemlerinin aktif hale getirilmesi de sağlanabilir.
 
Loop Dedektörü Nedir?
 
Metal Kütle dedektörü olarak da bilinen bu cihaz, üzerine gelen metalin yoğunluğuna göre rölelerinden çıkış veren bir donanımdır. Genelde otopark sistemlerinde, bariyerlerin otomatik açılması – kapanması yada otomatik bilet kesim işlemleri sırasında, asfalt üzerinde uygun yerde bir aracın olup olmadığını tespit için kullanılır. Yere döşenecek olan bir kaç turluk kablonun loop dedektör kartına bağlanması ile asfalt üzerinde elektromanyatik bir alan oluşacaktır. Böylece bu elektromanyatik alanda oluşacak değişmeler ile metal yoğunluğunun tesbit işlemleri gerçekleştirilir.
 
Loop Dedektörünün Uygulanması
 
Loop dedektör kartının çalışabilmesi için, daha önceden uygulama alanı üzerinde manyetik alanı oluşturacak olan kablonun çekilmesi gerekmektedir. Bu manyetik alanı oluşturacak olan kablonun döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Kablo kaç tur sarılmalı, kaç metre çevreye sahip olmalı, nasıl bir geometrik şekilde sarılmalı ve manyetik alanda ölçülecek olan değer kaç µH (Mikro Henry) olmalı gibi bazıönemli noktaların bilinmesi ve bu noktalara dikkat edilmesi, Loop Dedektör kartının yüksek verimde çalışması için gerekli olacaktır.